Захистити клімат від змін

15 травня  відзначаємо Міжнародний день захисту клімату.

Однією  з найгостріших екологічних проблем, які людство створило саме собі і наразі вимушене вирішувати – це глобальна зміна клімату. Прогнози науковців з дослідження клімату  свідчать, що протягом цього століття температура на Землі підвищиться на 2-5 градусів за Цельсієм. Такі темпи глобального потепління спричинять серйозні кліматичні зміни і багато екосистем опиняться під загрозою зникнення, особливо прибережні території.

Але значні кліматичні зміни– це питання не тільки майбутнього. Вони відбуваються вже зараз. І людство має  зрозуміти, що не можна використовувати атмосферу планети для забруднення. Інакше невдовзі  ми наблизимось до тої межі, коли глобальну зміну клімату зупинити буде вже неможливо і життя на планеті у майбутньому буде під загрозою.

Зміну клімату спричиняє використання викопного палива та неефективне споживання енергії, що виробляється. Парникові гази, що утворюються внаслідок діяльності людини, викликають посилення парникового ефекту. Надмірна кількість газів, які утворюються в результаті діяльності ТЕЦ, транспорту, сільського господарства, промисловості, а також лісових та степових пожеж, утримують сонячне тепло у нижніх шарах атмосфери, не даючи йому повертатись до космосу.

Цікаво, що найбільш помітним наслідком зміни клімату стане  не поступове потепління, яке відбуватиметься непомітно. Проблемою буде збільшення кількості та розширення географії “надзвичайних сітуацій”,  таких  як сильні засухи, нищівні повені, шторми, урагани. Надзвичайно спекотні дні відбуватимуться все частіше.

Рівень світового океану підніметься й океанічні течії істотно зміняться. Людство буде змушене зіткнутися з проблемами водопостачання та з деградацією сільськогосподарських земель та лісів.

До числа основних проблем, які ведуть до незворотніх кліматичних змін на планеті, відноситься підвищення концентрації парникових газів в атмосфері. Вперше це явище обговорювалося на світовому рівні в 1992 році під час Конференції ООН по Довкіллю і розвитку (United Nations Conference on Environment and Development, UNCED), яка проходила з 3 по 4 червня 1992 р. в Ріо-де-Жанейро. Цю Конференцію ще називається Самміт Землі. Результатами Конференції були, зокрема, Порядок денний  на XXI століття, Декларація Рио, Рамочна конвенція по зміні клімату та Конвенція про біорізноманіття. Представники понад 180 країн світу  підписали Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату (РКЗК). Це угода визначила загальні принципи дій держав, спрямовані на стабілізацію парникових газів в атмосфері на тому рівні, який не загрожує кліматичній системі Землі глобальним антропогенним впливом.

В кінці 1997 року на третій конференції сторін РКЗК, що проходила в Кіото (Японія), в доповнення до Конвенції був прийнятий Кіотський протокол — міжнародний документ, який зобов’язує розвинені країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 2008-2012 роках у порівнянні з 1990 роком.

Через 10 років, у грудні 2007 року, на Балі (Індонезія) відбулася ще одна конференція ООН, присвячена питанням зміни клімату. Її учасники — представники понад 190 держав — підписали міжнародну угоду, що закликає світових лідерів вжити потрібні заходи, з тим, щоб торгівельно-промисловий сектор зменшив емісію вуглекислого газу.

Збереження клімату Землі залежить і від кожного з нас. Внести свою частку зовсім не складно. Рідше користуйтеся автомобілем – ходіть пішки або пересувайтесь велосипедом, використовуйте в своїй квартирі енергозберігаючі джерела освітлення та побутові прилади, які заощаджують енергію, беріть участь у посадках дерев і захищайте зелені насадження. На перший погляд, начебто  дрібниці… Але ці «дрібниці», помножені на населення планети, набувають величезного значення.

Захистимо клімат – захистимо майбутнє