Проект “Казарка”

Казарка червоновола – зимовий гість України

Червоновола казарка – гніздиться та виводить потомство лише в Тундрі. В Україні зустрічається лише під час міграцій і зимівлі. Основні зимові території в наш час розташовані в північно-західному Причорномор’ї. Головний пролітний шлях проходить уздовж узбереж Азовського та Чорноморського морів. Може зимувати в національному природному парку «Тузлівські лимани”.

Опис  червоноволої казарки

Довжина тіла – 53-56 см
Розмах крил – 116-135 см
Вага  до 1,5 кг

У оперенні поєднання чорних, білих і каштаново-червоних тонів робить червоноволу казарку легко впізнаваним видом у природі. Особливо впадають в око каштаново-руді ділянки оперення, а також щоки, воло, передня частина шиї і груди облямовані тонкою білою смугою. Лоб, тім’я, потилиця, задня сторона шиї, спина, крила і хвіст чорні, крім верхніх покривних хвоста, забарвлених у білий колір. Малюнок голови доповнюють тонка чорна смуга через око від тімені до підборіддя, а також біла краплеподібна пляма між дзьобом і оком. Передня частина черева чорна, ззаду, як і на підхвісті, біла. На боках через всю довжину тулуба проходить широка біла смуга, добре помітна навіть з великої відстані; ще дві поперечні смужки утворені світлими облямівками покривних крила. Дзьоб і ноги чорні, райдужна оболонка ока темно – горіхова. Молоді птахи схожі на дорослих, але в цілому тьмяніші, з нечітким малюнком і менш розвиненою (іноді відсутньою) каштановою плямою на щоках. Крім того, на крилі молодих 3-5 світлих смуг замість двох у дорослих.

Спосіб життя

Харчовий раціон червоноволої казарки досить обмежений. Як і в інших гусей і казарок, включає в себе тільки рослинні корми. У період розмноження цей птах харчується листям, пагонами і кореневищами різних трав, окремими видами осоки і хвоща. На зимівниках живиться на пасовищах, галявинах і полях, засіяних озимими пшеницею, ячменем. У посушливих степових районах споживає пагони, бульби і кореневища ефемерних злаків, солонцю, рдеста, насіння підмаренника, цибулинами ведмежої цибулі. Поживу здобувають на суходолі в світлий час доби. Іноді в середині дня птахи роблять перерву і прямують на водопій на довколишніх водойму. Зазвичай, ночують на воді, але іноді і в місцях годівлі.

Охорона.

В Червоний список Міжнародного союзу охорони природи, червоноволу казарку занесено зі статусом зникаючого виду. Цей статус було присвоєно внаслідок різкого зниження чисельності виду в другій половині XX століття. Цьому сприяв перерозподіл посівних площ з пшениці на інші, більш прибуткові зернові та енергетичні культури, а також виведення земель з сільськогосподарського обігу.  Казарки часто потерпають від браконьєрів, особливо з урахуванням їх довірливості до людини порівняно з гусьми та качками. Вилов казарок для колекцій зоопарків також негативно позначився на чисельності їх популяції. У майбутньому на умови проживання казарок як і їнших видів може значно вплинути глобальне потепління. Червоновола казарка також охороняється і іншим рядом міжнародних угод, зокрема Конвенцією CITES, Бонською та Бернською Конвенціями, Європейським Червоним списком. У Червоній книзі України казарка має статус вразливого виду.

Цей тендітний вразливий птах  завдяки національним природним паркам нашої країни має шанс на виживання. Наш обов’язок його зберегти.

 

БЕЗПЕЧНИЙ ПЕРЕЛІТНИЙ ШЛЯХ: ПРОЕКТ «LIFE» ДАЄ ШАНС ЧЕРВОНОВОЛІЙ КАЗАРЦІ

Червоновола казарка – рідкісний птах планети, занесена до Червоної книги України та Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Червоновола казарка гніздиться виключно в Тундрі (Росія), але восени обов’язково летить на зимівлю через Казахстан в Українське Причорномор’я, Румунію та Болгарію, а навесні – назад в Тундру.
Проект Європейської комісії «LIFE» (LIFE16/NAT/BG/000847) під назвою «Безпечний перелітний шлях» дає шанс вижити цьому рідкісному птаху – казарці. Він є одним із перших проектів, в якому можуть брати участь країни за межами Європейського Союзу. І він охоплює всі країни, де червоновола казарка пролітає під час міграції, перетинаючи два континенти – Азію та Європу.

Проект реалізують партнери з 5 країн:
1.Болгарія – Болгарське товариство захисту птахів (БДЗП) – координатор проекту;
2.Румунія – Міністерство охорони навколишнього середовища; Румунське орнітологічне товариство; Національний парк «Браїлів»;
3.Україна – Національний природний парк «Тузлівські лимани», Громадська  організація «Відродження»;
4.Росія – Національний природний парк «Чорні Землі» в Калмикії, Робоча група по гусям в Північній Євразії – РГГ;
5.Казахстан-Асоціація по збереженню біорізноманіття

Головна мета проекту – збереження виду, зниження смертності і занепокоєння від полювання під час міграції червоноволої казарки до місць гніздування і зимівлі, а також захист виду на місцях зимівель, якими є території Українського Причорномор’я .

За допомогою експедиційних виїздів та моніторингу вже цієї зими, виявлено, що в Українському Причорномор’ї кількість особин рідкісного виду сягала біля 6000 особин. Завдяки патрулюванню в ключових місцях зимівель, поліпшиться захист цього виду в Північному Причорномор’ї.

Міжнародне співробітництво в цьому проекті є одним з його найбільших переваг і найсильнішою стороною, оскільки воно охопить весь ареал проживання червоноволої казарки і дасть можливість зібрати багато інформації про цей вид, що в цілому поліпшить наші знання про нього.

Проект LIFE16/NAT/BG/000847 буде здійснюватися в тісній співпраці з міжнародною робочою групою з червоноволої казарки та Секретаріатом AEWA (Афро-Євразійська угода про охорону водно-болотних птахів). І, безперечно, проект зробить свій внесок у здійснення міжнародного Плану дій щодо збереження червоноволої казарки, прийнятого на виконання AEWA державами-членами та Європейською комісією.

Для отримання додаткової інформації: Іван Русєв, доктор біологічних наук,
РГЕО «Відродження», національний природний парк «Тузлівські лимани», Тел: 097-5762705, електронна пошта: rusevivan@ukr.net

 

 

Фото червоноволої казарки  – Іван Русєв

Зачаровуючий політ червоноволих казарок в НПП “Тузловські лимані” в лютому 2018 року від Іван Русєв тут: https://www.youtube.com/watch?v=iw-Y8P5qGPM