Об’єднання наших голосів для збереження птахів

Птахи є одними з найкращих індикаторів стану та тенденції біорізноманіття. Вони є важливими для моніторингу стану біорізноманіття, оскільки живуть практично в усіх екосистемах світу. Багато місць існування вразливих видів тварин є також місцем існування птахів. Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає океани, пов’язуючи екосистеми між собою. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми планети Земля в цілому. Зберігаючи їх, ми робимо внесок у глобальне збереження біорізноманіття.

Вже другий рік поспіль у другу суботу травня світ відзначає Всесвітній день мігруючих птахів. У цьому році Всесвітній день мігруючих птахів пройде  під знаком офіційного об’єднання двох найбільших у світі просвітницьких кампаній – Всесвітнього дня мігруючих птахів (WMBD) та Міжнародного дня мігруючих птахів (IMBD). Ідея об’єднання цих кампаній зародилася під час Дванадцятої наради Конференції Сторін Конвенція про збереження мігруючих видів диких тварин, яка відбулася 26 жовтня 2017 року у столиці держави Філіпіни, м.Маніла. В цей день три провідні організації з охорони птахів, а саме: Конвенція про збереження мігруючих видів диких тварин, Угода про збереження афро-євразійських мігруючих видів диких тварин та Довкілля для Америки оголосили про партнерство для поглиблення усвідомлення важкого становища перелітних птахів у всьому світі.

Співпраця створює єдину всесвітню кампанію, організовану навколо головних міграційних коридорів птахів планети. Такими коридорами є афроєвразійські, східноазіатсько-австралійські та американські міграційні шляхи. З 2018 року відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів (ВДМП) мають організовуватися двічі на рік, в другу суботу травня та жовтня.  А протягом року, коли мігруючі види птахів присутні в даній місцевості, такі дні будуть відзначатися локально.

Всі заходи, що організовуються для проведення Всесвітнього дня мігруючих птахів, зазвичай об’єднані спільною темою, наприклад, тема 2017 року була «Мігруючі птахи: їх майбутнє – наше майбутнє». У 2018 році цей день пройде під символічним гаслом «Об’єднання наших голосів для збереження птахів».

Всесвітній день мігруючих птахів спрямований на підвищення обізнаності широких кіл громадськості та місцевого населення про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів, середовища їх безпосереднього проживання та місць їх транзитного перебування під час прольотів.

Проблеми перелітних птахів це проблема не сьогоднішнього дня і навіть не сьогоднішнього століття.  Ще з початку минулого сторіччя питання перелітних птахів хвилювали наукову спільноту, про що свідчить підписана в 1906-му році Міжнародна конвенція з охорони птахів і наступний за нею «Міжнародний договір про перелітних птахів», ратифікований у 1918-му році. Звичайно ж проблема не зникла сама собою. Більш того, неспокійний час, війни XX та нинішнього століть,  проблеми свобод самої людини, не сприяли вирішенню питань безпеки та подальшої долі перелітних птахів. Сподіватимося, що спільним зусиллями нам вдасться захистити і зберегти такий вразливий вид чудових вільних птахів, як перелітні.

Фото Івана Русєва.

Перелітні червонозобі казарки та білолобі гуси на гостині в національному природному парку “Тузлівські лимани”