Міжнародний день лісів

Сьогодні, 21 березня відзначається Міжнародний день лісу (International Day of Forests) або Всесвітній день захисту лісів. Установлення даного Дня відбулося за ініціативи Європейської конфедерації сільського господарства на 23-ій Генеральній Асамблеї у 1971 році. Всесвітня Продовольча і сільськогосподарська організація при ООН (FАО) активно підтримала це починання і досьогодні всебічно підтримує і допомагає в її реалізації

День лісів недарма святкується в день весняного рівнодення адже традиційно цей день вважається  першим днем весни і є символом нового життя та нових починань. Отже, саме час садити дерева.

Із прадавніх часів і донині ліс дарує людині будівельні матеріали, паливо, продукти харчування та ліки. Ліси створюють умови для існування багатьох видів рослин і тварин, захищають та підтримують різноманіття як окремих груп організмів, так і екосистем.

Дерева, без яких неможливо уявити собі ліс, є безцінною складовою довкілля: вони регулюють кругообіг води, як фільтри очищують забруднене повітря, виробляють кисень, насичують атмосферу озоном, знижують рівень шуму, перешкоджають сильним вітрам, поглинають пил та гази, захищають ґрунт від ерозії і регулюють температуру. Таким чином, ліси відіграють вирішальну роль у формуванні клімату і ландшафтів, та є привабливим місцем для відпочинку і розваг. Ліси є динамічними  екосистемами, формування яких займає тривалий час.

Ліси – легені нашої планети, вони мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення – беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість ґрунтів і ландшафти.

Україна  – лісова держава. Загальна площа лісів в Україні — понад 10 млн га, що становить 15 % її території. Найбільша їхня частина знаходиться в Українських Карпатах (40,5% від загальної площі), Кримських горах (32%) і на Поліссі (26,1%). У лісостеповій зоні концентрація лісу складає 12,2%, у степовій – 3,8%. До найбільш лісистих областей належать Закарпатська, Івано-Франківська, Рівненська, Житомирська, Волинська і Чернівецька.

Користування лісовими багатствами має бути обачним і заощадливим,  дуже важливо запобігати їх знищенню або збідненню,  не призводити до негативного впливу на життєдіяльність цих важливих екосистем, а взаємозв’язок людини з навколишнім середовищем має бути збалансованим та гармонійним.

 

Бережіть ліс!