БЕЗПЕЧНИЙ ПЕРЕЛІТНИЙ ШЛЯХ: ПРОЕКТ «LIFE» ДАЄ ШАНС ЧЕРВОНОВОЛІЙ КАЗАРЦІ

Червоновола казарка – рідкісний птах планети, занесена до Червоної книги України та Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Червоновола казарка гніздиться виключно в Тундрі (Росія), але восени обов’язково летить на зимівлю через Казахстан в Українське Причорномор’я, Румунію та Болгарію, а навесні – назад в Тундру.
Проект Європейської комісії «LIFE» (LIFE16/NAT/BG/000847) під назвою «Безпечний перелітний шлях» дає шанс вижити цьому рідкісному птаху – казарці. Він є одним із перших проектів, в якому можуть брати участь країни за межами Європейського Союзу. І він охоплює всі країни, де червоновола казарка пролітає під час міграції, перетинаючи два континенти – Азію та Європу.

Проект реалізують партнери з 5 країн:
1.Болгарія – Болгарське товариство захисту птахів (БДЗП) – координатор проекту;
2.Румунія – Міністерство охорони навколишнього середовища; Румунське орнітологічне товариство; Національний парк «Браїлів»;
3.Україна – Національний природний парк «Тузлівські лимани», Громадська  організація «Відродження»;
4.Росія – Національний природний парк «Чорні Землі» в Калмикії, Робоча група по гусям в Північній Євразії – РГГ;
5.Казахстан-Асоціація по збереженню біорізноманіття

Головна мета проекту – збереження виду, зниження смертності і занепокоєння від полювання під час міграції червоноволої казарки до місць гніздування і зимівлі, а також захист виду на місцях зимівель, якими є території Українського Причорномор’я .

За допомогою експедиційних виїздів та моніторингу вже цієї зими, виявлено, що в Українському Причорномор’ї кількість особин рідкісного виду сягала біля 6000 особин. Завдяки патрулюванню в ключових місцях зимівель, поліпшиться захист цього виду в Північному Причорномор’ї.

Міжнародне співробітництво в цьому проекті є одним з його найбільших переваг і найсильнішою стороною, оскільки воно охопить весь ареал проживання червоноволої казарки і дасть можливість зібрати багато інформації про цей вид, що в цілому поліпшить наші знання про нього.

Проект LIFE16/NAT/BG/000847 буде здійснюватися в тісній співпраці з міжнародною робочою групою з червоноволої казарки та Секретаріатом AEWA (Афро-Євразійська угода про охорону водно-болотних птахів). І, безперечно, проект зробить свій внесок у здійснення міжнародного Плану дій щодо збереження червоноволої казарки, прийнятого на виконання AEWA державами-членами та Європейською комісією.

Для отримання додаткової інформації: Іван Русєв, доктор біологічних наук,
РГЕО «Відродження», національний природний парк «Тузлівські лимани», Тел: 097-5762705, електронна пошта: rusevivan@ukr.net

Фото червоноволої казарки  – Іван Русєв
Зачаровуючий політ червоноволих казарок в НПП “Тузловські лимані” в лютому 2018 року від Іван Русєв тут: https://www.youtube.com/watch?v=iw-Y8P5qGPM